SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål 5657633
nr 565 7633
Sockerskål
nysilver, Nyrokoko, höjd: 26
Utrop:
100 kr
Såld:
550 kr
måndag 9 februari 2009
kl 17:41:57
100 kr
300 kr
400 kr
500 kr
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.